Developers Workshops skaber videndeling på tværs af landet

Developers Workshops skaber videndeling på tværs af landet

Developers Workshops skaber videndeling på tværs af landet

Til vores Developers Workshops viste Magenta open source redskaber frem indenfor vores organisation. Redskaberne er blandt andet testdrevet udvikling, en DevOps-orienteret organisering, koordinering af IT-arkitektur på tværs af virksomheden samt automatiserede tests.

Det må ikke bare blive ord og bullshit-bingo, så for at sikre, at redskaberne bliver reelt indarbejdet i Magentas procedure og daglige virke, så holder vi to-tre årlige Developers Workshops, der skal skabe en ramme for videndelingen mellem de 25 medarbejdere fordelt på kontorerne i Århus og København.

Vi kan allerede, efter den første workshop i starten af marts, se at det virker. Erfaringsudveksling bidrager til at strømline vores processer, især i de større projekter, og det giver i sidste ende bedre løsninger til vores kunder.

Læs mere

Grønlands nye skattesystem Suila: En digital gamechanger

Grønlands nye skattesystem Suila: En digital gamechanger

Tilbage i juni 2024 igangsatte Magenta Grønland projektet Suila – et system, der beregner og estimerer grønlændernes forventede årsindkomst og håndterer den månedlige aconto-udbetaling af beskæftigelsesfradraget. Projektet blev lanceret i forbindelse med Grønlands skattereform og har siden udviklet sig til en stor succes for både Skattestyrelsen i Grønland og Magenta. I slutningen af marts 2025 blev en vigtig milepæl markeret, da systemets første udbetaling til borgerne fandt sted. I den forbindelse har Bent Handberg, direktør for Grønland Magenta, skrevet et indlæg om projektets rejse fra start til nu. 

Læs mere »