Magenta og Ballerup Kommune skyder OS2bos fase 3 i gang

Magenta og Ballerup Kommune skyder OS2bos fase 3 i gang

Magenta og Ballerup Kommune skyder OS2bos fase 3 i gang

Nu bliver det endnu lettere at redigere og holde styr på paragraffer og ydelser i OS2bos (Bevilling og Styring).

Ballerup Kommune og Magenta har skudt en ny udviklingsfase i gang, og den indeholder blandt andet et nyt interface til redigering af regelmotoren.

Regelmotoren holder styr på hvilke paragraffer der kan benyttes i forskellige situationer, samt hvilke ydelser der kan bevilges på de enkelte paragraffer. På den måde sikrer kommunen, at alle bevillinger sker i overensstemmelse med serviceloven, og at indsatser bevilges på baggrund af vurderingen af barnets situation og i forhold til til kommunens retningslinjer.

Der udvikles også et takst- og prisreguleringssystem, hvor takster kan reguleres i regelmotoren, og slår igennem på alle bevilgede ydelser, så det økonomiske overblik på de enkelte bevillinger opdateres. Individuelle priser kan desuden redigeres på den enkelte bevilling, så betalingsplanen og det økonomiske overblik afspejler prisændringens virkningstid.

Udviklingsfasen indeholder desuden en lang række af forbedringer af eksisterende funktionalitet samt forbedringer til sagsbehandlerens sagsoverblik.

OS2bos er open source og udviklet med Python frameworket Django.

Læs mere om OS2bos på OS2s hjemmeside.

Læs mere

Grønlands nye skattesystem Suila: En digital gamechanger

Grønlands nye skattesystem Suila: En digital gamechanger

Tilbage i juni 2024 igangsatte Magenta Grønland projektet Suila – et system, der beregner og estimerer grønlændernes forventede årsindkomst og håndterer den månedlige aconto-udbetaling af beskæftigelsesfradraget. Projektet blev lanceret i forbindelse med Grønlands skattereform og har siden udviklet sig til en stor succes for både Skattestyrelsen i Grønland og Magenta. I slutningen af marts 2025 blev en vigtig milepæl markeret, da systemets første udbetaling til borgerne fandt sted. I den forbindelse har Bent Handberg, direktør for Grønland Magenta, skrevet et indlæg om projektets rejse fra start til nu. 

Læs mere »