Et 25 års jubilæum i fællesskabets tegn

Et 25 års jubilæum i fællesskabets tegn

Denne medarbejderblog er skrevet af Kirstine Wulff Nielsen, HR-assistent hos Magenta.

I Magenta har vi hvert år vores tilbagevendende event Udviklerdage og sommerfest, hvor vi mødes på tværs af kontorer, fordyber os i nye faglige løsninger og har det hyggeligt med hinanden. Foruden det faglige aspekt af dagene, hvor vi nørder med nye teknologier og løsninger, byder dagene også på en masse sjove aktiviteter væk fra skrivebordene og computerne. Og i år var noget helt særligt, da Magenta havde 25 års jubilæum. Det skulle selvfølgelig fejres, og derfor valgte vi at gøre lidt ekstra ud af vores sommerfest.

Sølvbryllup med polterabend og skåltaler

I år havde vores to sociale aftener, der følger med udviklerdagene, fokus på at fejre og se tilbage på de 25 år, der er gået i Magenta. Af denne grund valgte vi at have et gennemgående tema for aftenerne: SØLVBRYLLUP. 

Med det sagt valgte vi at gribe temaet løst an, så den første aften afholdt vi en polterabend i form af et o-løb. Her skulle kollegerne pynte en æresport, kaste med brudebuket, tage det obligatoriske brudebillede, skrive et vers til “Det er så yndigt at følges ad” og meget mere. Kreativiteten ville ingen ende tage, og vi fik set nyfortolkninger af det hele, som kulminerede i en dejlig solskinsaften i Aarhus på vores terrasse i haven. 

Dagen efter sluttede vi af med en vaskeægte sølvbryllupsfest med taler, overraskelser og fin middag samt afrikansk danseworkshop og fællessang. Kontoret var pyntet op i sølv og magenta farver, og  alle medarbejdere dukkede op i deres fineste puds til en aften med festfyrværkeri. Foruden Magentas 25 års jubilæum fejrede vi vores kollega Carsten Agger, som havde 12,5 års jubilæum – så det endte med både at blive en sølv- OG kobberbryllupsfejring.

En kærlighedsfest til vores fællesskab

Fællesskab er en af vores kerneværdier i Magenta, og det er derfor noget, vi vægter højt – især fordi vi arbejder fra tre forskellige kontorer. Derfor er det særligt vigtigt for os at fejre store øjeblikke som disse, hvor vi alle kan samles og styrke fællesskabsfølelsen til en ren kærlighedsfest for Magenta og vores medarbejdere.

TAK for en helt igennem fantastisk aften – barren er sat højt til alle fremtidige Udviklerdage!

Et 25 års jubilæum i fællesskabets tegn

Læs mere